طراحی سایت
جمعه 8 ارديبهشت 1396.
تاریخ شمسی :
الجمعة 2 شعبان 1438.
تاریخ قمری :
Apr 28 2017.
تاریخ میلادی :

در جهان معاصر مفاهیمی چون تبلیغ ، رسانه ، هنر و ارتباطات عمیقا با یکدیگر ممزوج شده است به نحوی که در برخی حوزه ها جدایی آنها از یکدیگر امکان پذیر نیست. با این همه رسانه های سنتی در جایگاه خود ، و رسانه های نوین در جایگاه خود تبلیغ و درحقیقت هنرنمایی،! می نمایند ...

مدتی است در گوشه و کنار شهر صدای هنرمندانی را می شنویم که گام جدی در عرصۀ تولید مستند در حوزه های مختلف بر می دارند.

به یاد دارم که در مصاحبت با یکی از هنرمندان عرصۀ هنرهای آئینی ( تعزیه)  نکته ای عنوان شد که برایم جالب بود. او می گفت در تمام 50 سالی که خود را وقف هنرهای آئینی کرده ام شعری سبک نخوانده ام و سعی کرده ام با الهام گرفتن از امام حسین (ع) انقلاب را در دل خود زنده نگه دارم!

اینجا گنبدکاووس، شهری متشکل از قومیت ها و به ظن برخی نگارستان ایران است که همه این ویژگی را یک ظرفیت می شمارند غیر از کسانی که با همین شعار در منصب شورا می نشینند.

نگاه به آینده یکی از اصلی ترین دغدغه های اندیشمندان غرب–خصوصا در سینما ست. گفتنی ست امروزتجلی  فلسفه، هنرو الهیات غرب را می توان در پرده ای نقره ای مشاهده کرد.پرده ای که چشم ها، قلب ها و ذهن ها را محو خود کرده و مسخر خویش می سازد.

"حمید پرستش" نامزد جوان شورای شهر گرگان که در آخرین روز ثبت نام در فرمانداری گرگان  نام نویسی کرده بود امروز در ساعات نخست آغاز ثبت نام در ستاد انتخابات وزارت کشور برای ریاست جمهوری نام نویسی کرد.

گفتمان سازی عملی شعار سال با بیان اینکه نقش ما دراجرائی کردن منویات مقام معظم رهبری چیست؟این مسئله یکی از محورهای مهمی است  که باید در طول سال آن را تبلیغ، تبیین و عملیاتی کنیم با این اقدام هم در فرهنگ سازی و هم در سبک زندگی ایرانی، اسلامی می توانیم نتایج خوبی را رقم بزنیم.

کسی نمی داند اولین کسی که قدرت رسانه ها در حوزۀ تسخیر قلب و ذهن مخاطب را به درستی درک کرد ، چه کسی بود و در چه دورانی زندگی می کرد و رسانۀ مهم دورانش چه بود ؟! اما تردیدی نیست که او برای امتحان کشف خود ، تلاش کرد تا دریافت ها و عقاید خود را به مخاطبین اش رسانده و آنان را وارد زمین خود نماید !

انتخابات که نزدیک می شود گویی آدمهای جدیدی از آسمان بر زمین نازل می شوند و رسالتشان از همان بدو تولد حل مشکل مردم بوده و لاغیر..

یکی از مهمترین مسائل در هنر و تولیدات هنری , مسئله ی « محتوا » است . می توان گفت هر اثر هنری دو تکیه گاه بزرگ دارد، « تکنیک » و « محتوا ». محتوای یک اثر هنری رابطه ی مستقیم با جهان بینی و نگرش هنرمند دارد . با این جمله عملا مسئله ی « هنر برای هنر» مفهوم اصلی خود را از دست می دهد چرا که عملا هیچ هنرمندی کورکورانه خلق اثر نمی کند و نگرش و تصوراتی دارد که با آن تصورات پیشینی به خلق آثارهنری می پردازد .

شما با مفهوم ( فلسفۀ هنر) آشنا هستید. در کتابهای درسی فلسفه معمولاً "فلسفۀ هنر" را شاخه ای از دانش عام "فلسفه" دانسته اند، که میراث دانایان یونان به خصوص افلاطون و ارسطو است.  در بین فلاسفۀ اسلامی نیز مفاهیمی از جنس فلسفۀ هنر و زیبایی شناسی وجود دارد . کسانی چون ابن سینا ، فارابی ، سهروردی و ملاصدرا از متقدمین و علامه جعفری و  آیت الله جوادی آملی از فلاسفه ی معاصر در این باب سخن ها گفته اند .

برخی کلمات  بارمحتوایی خاصی دارند! به شکلی که نمی توان از کنارشان ساده عبور کرد. در اینجا از کلمه آزادی و تفاوت آن در فرهنگ اسلامی و غرب شروع می کنیم تا با این مثال به واژه غایی یعنی آرمانگرانی که مد نظر این مقال است برسیم.

زنان در انقلاب شکوهمند اسلامی نقش مهمی داشته و دارند و زمانی که با نوای شورانگیز لالایی برای فرزندان، روحی انقلابی می پروراند این نقش پررنگ تر می شود.

قضاوت کنیم و ببینیم که به عنوان هنرمند متعهد و انقلابی چقدر توانسته ایم در عرصه ی رسانه ای بدرخشیم و جقدر توانسته ایم براساس چارچوب های نظری متفکران علوم انسانی – اسلامی ( که حیاتشان با حیات انقلاب اسلامی مقارن شده است ) آثار هنری – رسانه ای تولید کنیم؟

امضای قرارداد تجاری در منزل سفیر سوئد، این تردید را پیش می‌کشد که -خدای نخواسته و با عرض پوزش- مبادا برخی از دولتمردان کشورمان حرف‌های در گوشی! و محرمانه‌ای! داشته‌اند که نمی‌خواسته‌اند به گوش برخی دیگر از مسئولان نظام برسد و آنان را ملزم به پاسخگویی و توضیح کند! ان‌شاءالله که اینگونه نباشد!

شما مدیران زیادی دیده اید که در دستگاه ها، نهاد ها و جریان های فرهنگی و هنری مدیریت کرده اند. هدف از این نوشتار نقد عملکرد مدیران فرهنگ و هنر نیست بلکه ترسیم یک نقشۀ راه برای این مسئلۀ مهم است .

نمی دانم شما هم دیدید یا می شناسید ! اما من بسیار دیده ام و می شناسم هنرمندانی را که اجرا می کنند ٬ خلق می کنند و ابداع می کنند اثری هنرمندانه را اما خود به آنچه آفریده اند اعتقادی ندارند ! شعار ندهید ! قرار بود تعارفات را کنار بگذاریم و با صراحت سخن بگوییم ...

از آن زمان که اندیشه ی هنر برای هنر به عنوان یک مکتب در بین مکاتب هنری قد علم کرد تا روزگار ما همواره این سخن شنیده شده و شنیده می شود که آیا هنر رسالت و تعهد به چیزی دارد یانه ؟!

پلاسکو در آتش می سوزد و هنوز نفس های آتش نشانهای ما در زیر آوارهایی از فولاد و سنگ شنیده می شود، هر لحظه خبری از این واقعه منتشر می شود و تلاشهای آتش نشانها برای نجات همکاران قهرمانشان ستودنی است ولی این میان گفتن چند نکته حائز اهمیت است.

پیشرفت های ناشی از رشد علم و تکنولوژی،علیرغم فوایددبسیاری که برای بشر به همراه داشت،لیکن به دلیل بی توجهی به ارتباط بین تکنولوژی و ساختارهای نظام اجتماعی، مشکلات بسیاری را هم گريبانگير انسانها ساخت.

محل تبلیغ شما در صفحات دیگر

عکس | کاریکاتور | فیلم | صوت

رزم شبانه گردان سردار شهید صمد اسودی در گنبدکاووس/تصاویر

رزم شبانه گردان سردار شهید صمد اسودی در گنبدکاووس/تصاویر
رزم شبانه گردان سردار شهید صمد اسودی در گنبدکاووس/تصاویر

نشست صمیمی علماء و روحانیون گنبدکاووس برگزار شد/تصاویر

نشست صمیمی علماء و روحانیون گنبدکاووس برگزار شد/تصاویر
نشست صمیمی علماء و روحانیون گنبدکاووس برگزار شد/تصاویر

اردوی امدادگران و نجاتگران طرح نوروزی هلال احمر کشور/تصاویر

اردوی امدادگران و نجاتگران طرح نوروزی هلال احمر کشور/تصاویر
اردوی امدادگران و نجاتگران طرح نوروزی هلال احمر کشور/تصاویر

فیلم/ خلاصه و گلهای بارسلونا 7 اوساسونا 1

فیلم/ خلاصه و گلهای بارسلونا 7 اوساسونا 1
فیلم/ خلاصه و گلهای بارسلونا 7 اوساسونا 1

نمایشگاه دستاوردهای سلامت در گنبدکاووس

 نمایشگاه دستاوردهای سلامت در گنبدکاووس
نمایشگاه دستاوردهای سلامت در گنبدکاووس

آرشیو

روز : ماه : سال :
هدایت به بالای صفحه