شناسه: 7068

04 مرداد 1397

دیدگاه: 0

ارسال توسط:

دستگاه سی تی اسکن بیمارستان شهیدمطهری گنبد فرسوده است

رئیس بیمارستان گنبد در خصوص قطعی برق بیمارستان گنبد و خارج شدن دستگاه سی تی اسکن در این مواقع از مدار، با بیان اینکه «بر اساس استاندارد ها بیمارستان باید از دو خط لاین برق شهر بهره مند شود و این امکان برای بیمارستان شهیدمطهری گنبد فراهم نیست»، از فرسوده بودن دستگاه سی تی اسکن این بیمارستان نیز گفت و بیان کرد: دستگاه سی تی اسکن بیمارستان شهید مطهری گنبد برای 18 سال پیش است.

به گزارش قابوس نامه به نقل از گلستان ما به نقل از ایسنا، در روزهای گذشته خبری در خصوص قطع بودن برق بیمارستان شهید مطهری گنبد در زمان بستری شدن جنگلبان مینودشتی و معطلی یک ساعته برای گرفتن سی تی اسکن از او، در خبرگزاری ایسنا منتشر شد. رضا بهرامی کارمند منابع طبیعی مینودشت است که روز پنج شنبه21 تیر در حین اطفاء حریق منطقه حسینا جنگل تنگه چهل چای این شهرستان آنهم در شرایطی که هیچگونه وسایل ایمنی از جمله کلاه در اختیار او و همکارانش گذاشته نشده بود، در اثر اصابت سنگ به سرش دچار مصدومیت شد و اینک بیش از 13 روز بوده که در بیمارستان شهید مطهری گنبد در کما به سر می برد.

«ناصر بهرامی» برادر رضا پیش از این به ایسنا گفته بود که وقتی برادرم را به بیمارستان رساندیم برق قطع بوده و برای گرفتن سی تی اسکن یک ساعت معطل شدیم.

«محمدعلی حدادی» رئیس بیمارستان شهید مطهری گنبد در گفتگو با ایسنا-منطقه گلستان در واکنش به این خبر، از دلایل قطعی برق در بیمارستان مطهری و چرایی غیرفال بودن دستگاه سی تی اسکن در این مواقع گفت و اظهار کرد: بر اساس استاندارد ها بیمارستان باید از دو خط لاین برق شهر بهره مند شود که از این لحاظ این امکان برای بیمارستان شهیدمطهری فراهم نیست. از لحاظ جغرافیایی گرچه در محل تقاطع دو خیابان اصلی شهر هستیم ولی این دو منطقه از یک منبع برق تغذیه می شوند.

حدادی ادامه داد: ما ژنراتور داریم که برق دستگاه هایی که به صورت مستقیم با سلامت بیمار در ارتباط است را در زمان قطعی برق، تامین می کند. مابقی دستگاه های این بیمارستان از این قاعده مستثنی هستند، زیرا قدرت ژنراتور آنقدر نیست که حتی بتواند سرمایش بیمارستان را تامین کند. برق ژنراتور بیشتر در رابطه با 29 تخت آی سیو، 28تخت دیالیز و پنج اتاق عمل استفاده می شود.

وی همچنین افزود: در پی این هستیم که دستگاه های حساس ما از یو پی اس هم بهره مند باشند که اگر ژنراتور هم جوابگو نبود و احیانا دچار مشکل شد، یو پی اس به عنوان تمهید سوم وارد فاز خدمت دهی به بیماران ویژه شود.

حدادی از چرایی از مدار خارج بودن دستگاه سی تی اسکن در زمان قطعی برق گفت و تصریح کرد: بیمارستان ما برای 49 تخت ساخته شده بود و الان به 149 تخت ارائه خدمت می دهد. سی تا اسکن موجود برای 18 سال قبل بوده و در واقع دارای شرایط ویژه است. زمانی که حادثه سیل مخرب جنگل گلستان اتفاق افتاده بود، این دستگاه برای خدمت دهی به این منطقه خریداری شد.

رئیس بیمارستان شهید مطهری گنبد اضافه کرد: در حال حاضر دستگاه سی تی اسکن ما به روز نیست، سال قبل دو الی سه بار سوخت و تعمیرش کردیم و تاکنون نیز برای خدمات خیلی واجت توانسته ایم آن را سرپا نگه داریم.

حدادی به مشکلات بیمارستان شهید مطهری گنبد اشاره کرد و افزود: این بیمارستان که تقریبا نصف استان از آن استفاده می کنند، نیاز به دستگاه های سی تی اسکن، سنگ شکن و ام آر آی دارد و نیازمند تجهیزات به روز تر و لازم تر است.

وی ادامه داد: مسئولین شهرستانی و استانی و حتی بهداشت و درمان به مشکلات این بیمارستان واقف هستند و پیگیری می کنند. وزارت خانه هم از مشکلات ما مطلع بوده و قرارداد هایی با بخش های خصوصی بسته است و حالا نمیدانیم که کی نتیجه گرفته خواهد شد. این بستگی به سیاست های خود وزارت خانه و دانشگاه دارد و در این باره شما رسانه ها هم می توانید کمک کنید.

حدادی در ادامه تاکید کرد: مشکل وجود دارد، من به عنوان یک نیروی متولی امر سلامت مشکل نبود سی تی اسکن و ام آر آی که مشهود است را بیشتر از بقیه حس میکنم و خدا می داند که چقدردغدغه ما این است که سی تی اسکن ما نسوزد و یک جوری آن را سر پا نگه داریم که حداقل بیمارانی که از لحاظ مغزی دچار مشکل هستند را بتوانیم کمک کنیم. ما خیلی از سی تی ها را از قبیل سی تی لگن و شکم باید بگیریم که دیگر دستگاه ما جواب نمی دهد و اگر اینها را بخواهیم بگیریم سریعا می سوزد.

او با اشاره به اینکه نگهداری این دستگاه هزینه سنگینی برمی دارد، افزود: مثلا پارسال تیوبش سوخت و 200 میلیون هزینه کردیم و یک بار دیگر قسمت دیگرش هم دچار مشکل شد که همین مبلغ را هم آنجا هزینه کردیم. یک دستگاه فرسوده و دموده قرار دارد اینجا و همین را سرپا نگه داشتیم که خدماتی که می توانیم برای نجات بیماران به کار ببندیم را ارائه دهیم.

رئیس بیمارستان در توضیحاتی ادامه داد: در پی تامین یک دستگاه سی تی 16 اسلایس هم هستیم که هنوز به نتیجه نرسیدیم و امیدواریم با همت مسئولین مافوق، دانشگاه و وزارتخانه این امر محقق شود تا مردم ما بتوانند از خدمات پزشکی پیشرفته تر بهره مند شوند.

وی افزود: همچنین قرار بود از طریق سیستم خصوصی در این بیمارستان یک بخش تصویربرداری از قبیل ام آر آی، سی تی اسکن، سونوگرافی، رادیولوژی و مواردی از این قبیل تحت عنوان مرکز تصویر برداری بیمارستان شهید مطهری راه اندازی و با نرخ دولتی هم ارائه خدمت شود. در این رابطه شرکت هایی هم متقاضی بودند و با وزارتخانه هم تعاملاتی داشتند که هنوز نتیجه نهایی مشخص نیست.

وی در ادامه در رابطه با جنگلبان حادثه دیده مینودشتی، گفت: بهرامی ایثارگر عرصه حفظ منابع طبیعی است. برای ما هم حفظ جان و کرامت ایشان مهم است چون جان خود را به خطر انداخت تا منابع طبیعی کشور را از حریق نجات دهد. او وارد صحنه شد که مردم هم به یاری آن بشتابند و دیگر نیروها هم به کمک بیایند. در واقع رضا پیش قراول بوده و کارش ارزشمند است.

حدادی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا تناقضی که در تشخیص پزشک اول رضا و جایگزین او بوده عجیب نیست، گفت: اگر پزشکی یک نظری داشته باشد و پزشک دیگر نظری دیگر، یک موضوع طبیعی است. دو نظر واحد در رابطه با یک موضوع مشخص در بین پزشکان ممکن است وجود داشته باشد. در رابطه با رضا پزشکی به مرخصی رفته و پزشک دیگر بیمار را چکاب کرده و خطراتی را متوجه شده است و اقدامات خود را به موقع انجام داده و با مشاوره هایی که با رشته های دیگر از قبیل رادیولوژیست ها و نوروسرجن های استان های دیگر گرفته است تصمیم به انجام عمل جراحی می گیرد. روی هم رفته عمل بر اساس ارزیابی ها طبی خوب بوده و شرایط بیمار بعد از عمل بهتر شده است.

پزشک مختصص حال حاضر رضا بهرامی که جایگزین پزشک اول شده است، در رابطه با ارائه اطلاعاتی در خصوص وضعیت جنگلبان حادثه دیده حاضر به گفتگو نشد.

انتهاي پيام/

نویسنده :

نظرات
آرشیو