شناسه: 9829

01 خرداد 1401 08:14

دیدگاه: 0

ارسال توسط:

میانگین سرانه کتاب در گنبدکاووس ۵۰ درصد کمتر از میانگین استانی
رئیس کتابخانه‌های عمومی گنبدکاووس گفت: میانگین سرانه کتاب در گنبدکاووس ۵۰ درصد کمتر از میانگین استانی است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قابوس نامه علیرضا مجاهدیه در نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌‌های عمومی شهرستان اظهار کرد: به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت شهرستان گنبدکاووس به طور میانگین  سرانه کتاب ۲۱/۲ درصد کتاب در کتابخانه‌های شهرستان موجود بوده در حالی که در استان گلستان همین میانگین ۴۳/۵ درصد است و گنبدکاووس ۵۰ درصد از سرانه استان پایین‌تر است.

وی تصریح کرد:  در سال گذشته یازدهمین جشنواره کتاب رضوی برگزار شد و شهرستان گنبدکاووس به لحاظ تعداد شرکت‌کننده در این مسابقه رتبه نخست را در گلستان کسب کرد.

مجاهدیه خاطرنشان کرد: تعداد ۳۸ هزار نفر در استان در این مسابقه شرکت کردند که از این تعداد ۴۱۸ نفر برگزیده شدند که تعداد ۵۸ نفر از شهرستان گنبدکاووس بودند.

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان گنبدکاووس خاطرنشان کرد: گنبدکاووس از سال ۱۳۹۸ به مدت سه سال متوالی تا سال ۱۴۰۰ به لحاظ تعداد شرکت‌کنندگان رتبه نخست در سطح استان را کسب کرده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته سه جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی در داخل شهر گنبدکاووس و ۶ جلسه در بخش «داشلی‌برون» برگزار شده و شهرداری گنبدکاووس از محل نیم درصد خود مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان در سال گذشته به کتابخانه‌های عمومی شهرستان پرداخت کرده است.

مجاهدیه گفت: بزرگترین مشکل ما در شهرستان عدم وجود فضای مناسب کتابخانه ای بوده و در حال حاضر چهار کتابخانه عمومی و یک کتابخانه مشترک با اداره زندان در شهرستان فعال بوده و دو فضای ۵۶۰ مترمربعی در خیابان بعثت با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی و یک زمین ۲ هزار مترمربعی اهدایی شهرداری در خیابان جرجان واگذار شده که امید داریم به عنوان کتابخانه مرکزی با معیارهای روز استاندارد توسط خیرین احداث شود.

* منابع درآمدی کتابخانه‌های عمومی گنبدکاووس مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان پیش‌بینی می‌شود

وی بیان کرد: در حال حاضر کتابخانه روستایی «حاجی‌قوشان» آماده بهره‌برداری بوده اما به دلیل مشکل نیروی انسانی فعلا فعال نیست.

رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان گنبدکاووس ابراز کرد: میانگین سرانه فضای کتابخانه به ازای هر یک‌هزار نفر از جمعیت شهرستان ۸/۱۳ درصد و میانگین سرانه کتاب شهرستان نیز به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت ۲۱/۲ درصد بوده که ۵۰ درصد پایین‌تر از میانگین استانی است.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود از محل اعتبارات تملک‌دارایی شهرستان و نیم درصد شهرداری‌ها امسال منابع درآمدی کتابخانه‌های عمومی شهرستان مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان باشد.

* مدیران با امکانات موجود و روحیه جهادی کار عملیاتی انجام دهند
معاون جدید سیاسی امنیتی اجتماعی فرمانداری ویژه شهرستان گنبدکاووس گفت: مدیران در شرایط کنونی باید با امکانات موجود و روحیه جهادی کار انقلابی و عملیاتی انجام دهند و از همه فرصت‌ها در راستای خدمت به مردم استفاده کنند.

رضا اصالتی اظهار کرد: در حوزه کمبود فضاهای کتابخانه‌ای موجود شهرستان می‌توان از فضاهای مساجد، بانک‌ها و حتی ادارات برای ایجاد انگیزه و افزایش سرانه مطالعه کتاب بهره برد.

* فرهنگ مطالعه در باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی احیا شود
فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس در این جلسه گفت: مطالعه و کتابخوانی محدود به زمان و مکان خاصی نبوده و می‌توان از فضاهای مختلف مانند باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی برای مطالعه و کتابخوانی استفاده کرد.

مهدی دهرویه اظهار کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا فرزندان و جوانان ما مجبور به استفاده بیش از حد از فضای مجازی شدند که این امر آسیب جدی برای کاهش سرانه مطالعه کتاب بوده و باید جایگزینی برای عدم استفاده بیش از حد از فضای مجازی با توجه به هجمه‌های دشمن در این فضا برای فرزندان خود بیندیشیم تا در آینده دچار آسیب‌هایی از این حوزه نشویم.

انتهای پیام/

نویسنده :

نظرات
آرشیو