صفحه اصلی / اخبار روز / آیا نفس های شرکت نئوپان گنبد کُند می زند؟
گزارش میدانی از اعتراض کارگران بازنشسته؛

آیا نفس های شرکت نئوپان گنبد کُند می زند؟

photo_2016-07-17_10-04-09تعدادی از کارگران بازنشسته، کارخانه نئوپان گنبدکاووس که یکی از قدیمی ترین صنایع استان گلستان به شمار می رود؛ دیروز بعد از ظهر، حوالی ساعت ۱۴ الی ۱۵، در مقابل درب کارخانه تجمع مسالمت آمیزی برگزار کردند .

به گزارش قابوس نامه؛  آنچه که مشخص است در برهۀ فعلی فضای سختی بر کارگران و صنایع و برخی سرمایه گذاران می گذرد؛ بطوریکه هر روز از گوشه و کنار کشور صدای تعطیلی کارخانه ای و یا تجمع کارگران برای دریافت حق و حقوقشان به گوش می رسد.

بنا به رسالت رسانه ای و تهیه گزارش میدانی از وضعیت کارگران نئوپان گنبد به میان آنها رفته تا از وضعیت آنها جویا شویم ؛ آنچه که می خوانید ماحصل این گفتگوهاست:

  کارخانه نئوپان گنبد بدلیل استفاده از مواد اولیه شامل “چوب آلات هیزمی” و همچنین “چسب فرمالدئید” آزاد که به شدت استنشاق گاز آن سرطان زاست، از جمله کارخانجات مشمول مشاغل سخت و زیان آور است و کارگران این شرکت بدلیل قرار گرفتن در معرض مرگ و میر زود هنگام و بیماریهای سخت از جمله سرطان، از عمر کوتاهی بعد از بازنشستگی برخوردار بوده و هزینه های سنگینی را بابت بیماریهای شغلی می بایست متقبل شوند.

  از ۲۰ سال گذشته به این سوی، مدیران شرکت از جمله آقای مهندس احمد نوروزی با بزرگواری و فهم و آگاهی به این موضوع نسبت به پرداخت پاداش سنوات خدمت تا ۴ برابر مقدار قانونی اقدام می کردند تا کارگران بازنشسته، دغدغه کمتری برای هزینه های درمان بعد از بازنشستگی داشته باشند.

طبق اظهارات معترضین ، متأسفانه مدیریت فعلی از ابتدای مدیریتشان اقدام به کاهش سنوات پرداختی به ۳ ماه و بعد ۲ ماه و در آخرین اقدام به کمتر از ۲ ماه اقدام کرده که با توجه به حقوق های پایین کارگران در کارخانه نئوپان گنبد، سنوات پرداختی بسیار ناچیز بوده است و عملاً کارگران بعد از بازنشستگی بی پناه رها می شوند.

  با این حال کارفرما در یک اقدام ضد کارگری در حالی که مبلغ سنوات و مطالبات کارگران را می بایست سریعاً پرداخت نماید، متأسفانه همین سنوات پرداختی اندک به کارگران معترض را طی یک سال و به صورت قطره چکانی پرداخت کرده ، به نحوی که این مبلغ عملاً از بین رفته و دست کارگران خالی مانده است. این در حالی است که طی همین زمان چندین میلیارد سود شرکت به سهامداران پرداخت شده است.

این کارگران بازنشسته مدعی هستند کارفرما پرداخت آخرین قسط از مطالبات را (آن هم بعد از یک سال) منوط به حضور کارگران در دفتر خانه و امضاء تعهد نامه محضری مبنی بر عدم پیگیری قانونی نسبت به حق و حقوق دانسته است, که البته این خود نشان دهنده آن است که کارفرما می داند که حق و حقوق کارگران را کامل پرداخت نکرده است و نگران پیگیری قانونی کارگران می باشد.

  لذا اعتراض کارگران بازنشسته اینست است که اولاً مطالبات آنان از سالهای ۹۳ و ۹۴ شامل معوقات بهره وری سالهای مذکور کامل پرداخت شود.

 ثانیاً سنوات کارگران بازنشسته نیز باید بر اساس عرف کارگاه و ۶۰ روز محاسبه و پرداخت شود.

همچنین این معترضین اقدام غیر اخلاقی و غیر عرفی کارفرما مبنی بر اجبار به دریافت تعهد نامه در محضر را توهین به کارگرانی که عمر و جوانی خود را در محیط آلوده و خطرناک کارخانه از دست داده اند، دانستند.

گفتنی است تجمع دیروز شنبه ۲۹ خرداد ماه در کمال آرامش و با حضور نیروهای خدوم انتظامی در مقابل درب کارخانه و بدون هیچگونه مزاحمتی برای عبور و مرور و فعالیت کارخانه انجام شده است.

لینک مرتبط
شرایط تولید؛ کارگران صنایع چوب شمال نئوپان گنبد را نگران امنیت شغلی‌شان کرده است

انتهای پیام /

پرینت پرینت

یک نظر

  1. نئوپان تخته فشرده که بدتر از همه.ان را چی می گن

نظر دهید

آدرس ایمیلتان منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده اند.

*

بازگشت به بالا