صفحه اصلی / اخبار شهرستان / جاذبه های گردشگری شهرستان / اماکن زیارتی،گردشگری و تفریحی

اماکن زیارتی،گردشگری و تفریحی

اماکن زیارتی، گردشگری و تفریحی

80296106-2866684-150x150امام زاده یحیی بن زید(ع)
حضرت یحیی بن زید (ع) از نوادگان حضرت حسین بن علی بن ابی طالب می باشد ، مادرش ریطه دختر ابوهاشم عبدا… بن محمد بن حنیفه بن امیرالمؤمنین حضرت علی (ع)است.حضرت یحیی بن زید در زمان یزید با ۷۰۰ نفر از طرفداران خود در خراسان قیام نموده و آنچنان با دشمن به جنگ پرداخت که سپاه دشمن را شکست داد و با پیروزی خارق العاده ای عازم هرات شد و از آنجا به شهر جرجان روانه شد. نصروالی خراسان همراه هشتاد هزار سوار مجهز از سپاه شام و اطراف برای سرکوبی یحیی وارد قریه ارغوان شد سه روز و سه شب جنگ کرد و در نتیجه یحیی و همراهانش به شهادت رسیدند یحیی همانند پدر و بر اثر تیری که به پیشانیش وارد شد درعصر روز جمعه سنه ۱۲۵ هجری قمری شهید گشت.حضرت یحیی بن زید که از طرف پدر و مادر با سه واسطه به امام علی (ع) می‌رسد نوه امام زین‌العابدین (ع) و یکی از راویان و محدثین بوده است که در سنین جوانی به شهادت رسید و در نوشته‌های تاریخی او را اولین فردی می‌دانند که کتاب صحیفه سجادیه را به ایران آورده است.این امامزاده دارای بنای بزرگ و محوطه‌ای وسیع و رواق آیینه‌کاری شده می‌باشد و محوطه داخلی این امامزاده دارای صحن وسیع و بناهای متعدد برای استراحت و رفاه حال مسافران و زائران است و در خارج از محوطه نیز پارکینگ وسیع و همچنین بازارچه‌ای به منظور رفع نیازمندیهای زوار و مسافران اعم از صنایع دستی و مواد خوراکی ایجاد شده است. از امتیازات این مکان مذهبی وجود محراب گچ بری دوره سلجوقی در جوار ضریح مطهر آن امام است و همچنین این مقبره در نزدیکی شهر تاریخی جرجان قرار دارد.
این امامزاده در شهرستان گنبد قرار دارد و دارای ۲۳۱۵۰ متر مربع فضای مسقف و شبستان است و در اطراف آن ۱۳۴ زائر سرا وجود دارد و هر کدام در طول سال تعداد ۳۰۰۰ نفر زائر را پذیرا می باشد

در میان خرابه های شهر جرجان زیارتگاهی مقدس از زمان های گذشته باقیمانده است که امام زاده یحیی بن زید است این زیارتگاه جزءزیارتگاه های چهار گانه که ایلات ترکمن یموت بخصوص آتابای ها به هنگام ییلاق و قشلاق به زیارت آنان می رفتند که عبارتند از آق امام برادر یحیی بن زید در جنوب گنبد کاووس فعلی کنار آزاد شهر و بالای روستای قزلجه آق امام -خالد بن سنان در شمال شرقی گنبد کاووس در کنار جاده کلاله به روستای گچی سو معروف به خالد بنی -مزار ملا علی دانشمند معروف به دانشمند عطا و امام زاده یحیی بن زید معروف به قرنگی امام (امام زاده تاریک )در خرابه های شهر جرجان قبل ازاینکه  سیاست یکجا نشینی کردن کوج نشینان توسط رضا شاه پهلوی در کل ایران و منطقه ترکمن صحرا اجرا شود .
این منطقه محل ییلاق و قشلاق گروه های کوچ نشین ترکمن بوده در شهر جرجان قدیم در اوج آبادانی که مرکز حکومت آل زیار بوده زیارتگاه بزرگی بوده و بعداز زلزله و حمله مغول ها شهر جرجان نابود شده و زیارتگاه یحیی بن زید نابود شد و فقط در اصلی این زیارتگاه باقیمانده ودر زمین فرو رفته و سنگ نوشته آن باقی است و مردم کوچ نشین به طرف پایین می رفتند که تاریک بوده ودر آن زیارت می کردند و زیارت نامه ودعا می خواندند و به علت تاریکی فضای آن معروف به قرنگی امام یعنی تاریکی و معتقد بودند که آق امام و قرنگی امام با هم برادر ند و درست می گفتند تحقیقات امروز آن را ثابت کرده است یحیی بن زید توسط بن عمر ثقفی حاکم کوفه به حاکم خراسان دستور دادکه امام زاده را دستگیر کند امام مدتی بعد به دستور خلیفه ولید بن زید اموی آزاد شد تا خود را به شام نزد خلیفه برساند .
در بیهق (سبزوار )هفتاد تن از شیعیان امام علی به او پیوستند ودر نیشابور بین آنهاو لشکر خراسان جنگ در گرفت که عمرو بن زراده فرمانده کشته شد و لشکر خراسان شکست خورد حضرت یحیی بن زید با افراد خود به جرجان آمد و در حوالی این شهر ودر قریه ای بنام آرا قویی یا اورغانه ساکن شدند امام زاده بزرگوار در سال ١٢۵ ه.ق در سن ١٨ سالگی در جنگ به شهادت رسیده که سر آقا را جدا نموده وبه شام نزد خلیفه اموی فرستادند و بدن آقا در مدخل شهر جرجان بدار آویخته شد که حدود دو سال بالای دار بوده تا اینکه ابو مسلم خراسانی به خونخواهی امام زاده قیام کرد و زمانی که به جرجان رسید بدن آقارا از دار پایین آورد و کفن و دفن شد.

10-150x150برج قابوس :
برج قابوس ، بلندترین برج آجری جهان و یکی از بی‌نظیرترین یادمان‌های برجسته معماری ایران در دوره اسلامی است که درشمال شهر گنبد قابوس و در سه کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد   .
این برج بر روی تپه‌ای به بلندی ۱۵متر قرار گرفته وبه سال۳۹۷ هـ.ق به‌عنوان یادمان شمس‌المعالی قابوس بن و شمگیر ساخته شده است ارتفاع این برج ۵۵ متر و با احتساب بلندی تپه در مجموع ۷۰ متر از سطح زمین است .
میل گنبد بیش از هزار سال، سرفرازانه سر به آسمان کشیده و تمدن کهن مردم این دیار را رخ جهانیان می کشد، این بنا از چهار بخش تشکیل شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی می شود و ارتفاع بنا ۷۰ متر ، بدنه بنا ۳۷ متر و دارای ۱۰ ترک است.
این بنای باشکوه به دستور قابوس بن وشمگیر، مشهورترین پادشاه آل زیار که به گفته “یاقوت حموی” هم جنگجویی بی همتا و هم ادیبی فاضل بود، ساخته شد و لازم است در حال حاضر پس از گذشت قرنها، این بنا با همکاری مردم و همت مسئولان به آیندگان منتقل شود.
برج گنبد قابوس در اجلاس سی و ششم یونسکو در سال ۱۳۹۱ هجری شمسی در زمره میراث جهانی ثبت گردید .

گنبد قابوس شامل ۲ قسمت است:
–    پی یا پای بست بنا و بدنه
–    گنبد مخروطی
پی سازی بنا از زمین سفت شروع و تا ارتفاع حدود ۱۵ متری با آجر و مصالح مشابه خود بنا انجام شده است . درون پای بست سردابی وجود داشته که پا کار طاق آن هنوز بر جای است ولی بر اثر کاوش های پیاپی کاوشگران که در پی گنج بوده اند آثاری از کف آن بر جای نمانده است . بدنه مدور خارجی گنبد قابوس دارای ۱۵ ترک ( دندانه نود درجه ) می باشد ( همانند ستاره ده پر ) این ترک ها که در اطراف آن و به فواصل مساوی از یکدیگر قرار دارند ، از پای بست بنا شروع و تا زیر سقف گنبدی ادامه می یابد و میان این ترک ها با کوهه ای آجری پر شده است ( به جز درب ورودی ) راس این ترکه ها به اندازه یک متر و سی چهار سانتی متر از یکدیگر فاصله دارند . قطر داخلی گنبد به طول نه متر و هفتاد سانتی متر و قطر آن از قاعده ترک ها به طول چهارده متر و شصت و شش سانتی متر و طول قطر آن از راس ترک ها یا به عبارتی قطر ارباب یا پای بست آن هفده متر و شش سانتی متر می باشد ضخامت میل از پایین به بالا کرنش کمی دارد و در ارتفاع ۳۷ متری گنبد مخروطی بنای برج را تکمیل می کند . این گنبد که با آجر های مخصوص دنباله دار کفشکی ساخته شده است دو پوسته است .
گنبد درونی مانند گنبد های خاکی به شکل نیم تخم مرغی و از آجر معمولی است و پوسته بیرونی با آجر دنباله دار ، و ارتفاع این گنبد مخروطی ۱۸ متر است در بدنه شرقی روزنه ای تعبیه شده که ارتفاع آن یک متر و نود سانتی متر است عرض روزنه در قسمت بالا ۷۳ و در وسط ۷۵ و در پایین ۸۰ است . در ضلع جنوبی آن یک ورودی می باشد که ۵/۱ متر عرض و ۵۵/۵ متر ارتفاع دارد . در درون طاق هلالی سر در آن ، مقرنسی است که به نظر می رسد در مراحل نخستین پیشرفت این نوع تزیینات معماری و گچ بری است . شاید این مقرنس ساده و در عین حال زیبا از اولین نمونه های مقرنس سازی در بناهای اسلامی می باشد که به تدریج تکمیل شده است دکتر ویلسن آمریکایی نماینده دانشگاه پنسیلوانی نیز در بازدید و تحقیقاتی که از این بنا داشته راجع به این مقرنس ها چنین نوشته است :
بالای در ، داخل هلال مدخل گیلویی مقرنسی است که در مراحل اولیه ترقی می باشد و این یکی از نمونه های تزیینی است از اصول یک معماری که بعد اهمیت پیدا کرده است ؟ در ردیف کتیبه صوفی به صورت کمربند وار بدنه را آرایش کرده است که یک ردیف آن در ۸ متری پای آن و دیگری بالا در زیر گنبد مخروطی قرار دارند نوع نوشته کوفی کتیبه ها ساده و آجری است حروف آن آرایش ندارند . برجسته و خوانا می باشد و حاشیه دور آنها قاب مستطیلی شکلی است از آجر .(تصاویر)

متن کتیبه های سازه چنین است:
بسم الله الرحمن الرحیم
هذ القصر العالی
الامیر شمس المعالی
الامیر ابن الامیر
قابوس بن وشمگیر
امر به نبایه فی حیاتی
سنه سبع و خمسین و ثلثماته قمریه
و سنه خمس و سبعین و ثلثماته
برگردان:
به نام خداوند بخشنده مهربان
این است کاخ باشکوه
امیر شمس معالی
امیر پسر امیر
قابوس فرزند وشمگیر
فرمان داد به ساخت آن در زندگی خویش
سال سیصد و نود و هفت قمری
و سال سیصد و هفتاد و پنج (یزدگردی)

623280_CQfUfIWBشهر تاریخی جرجان :
شهر تاریخی جرجان یکی از شهرهای بزرگ جهان اسلام بوده است که با شهرهایی همچون ری، مرو و جندی شاپور برابری می کند. این شهر معماری و شهرسازی بسیار پیشرفته ای داشته که با کاوش های انجام گرفته، معلوم شد که بیش از ۱۰۰۰ سال قبل دارای فاضلاب شهری، خیابانهایی با سنگفرش های منقش آجری و سیستم آبرسانی به خانه ها بوده که از طرح شهرسازی و وجود نقشه برای ساخت آن خبر می دهد. آبگینه ها و سفال های ارزشمند به دست آمده از دفینه های جرجان نیز گویای این مطلب است که این شهر یکی از مراکز صنعت آبگینه و سفال در دوره های بعد از اسلام یعنی سده های ۵ و ۶ هجری شمسی بوده است… خرابه های شهر جرجان که اکنون در سه کیلومتری جنوب غربی شهر گنبدکاووس قرارگرفته در زمان آبادی ۱۲۰۰ هکتار را شامل می شده که در قرن اخیر به علت های مختلف چون کاوشهای غیرمجاز، توسعه کشاورزی و ساخت خانه های جدید، از بین رفته و فقط مساحتی در حدود ۲۵۰ هکتار در دوسوی گرگان رود از آن باقی مانده است. در اصل این شهر در زمان سامانیان بر روی ویرانه های برجای مانده از شهری ساسانی بنا شد و به صورت چندضلعی نامنظم همانند شهرهای منطقه در قبل از اسلام ساخته شده است.
همه معابر اصلی و فرعی شهر با آجر و به صورت نقوش هندسی زیبا سنگفرش و چیده شده و شهر جرجان مانند همه شهرهای آباد منطقه، دیوارهایی برای حصارهای داخلی، خارجی و خندقی بین دو دیوار داشته که اهالی شهر را از گزند دشمنان مهاجم حفظ می کرد. هر چند مصالح ساختمانی حصار شهر از آجر، سنگ و گچ بوده اما به علت تخریب شدید در سال های گذشته، از ارتفاع و عرض حصارها و خندق اطلاعی در دست نیست. «جاوید ایمانیان» مدیر پژوهشی شهر تاریخی جرجان – گنبد قابوس در مورد این شهر می گوید: با بررسیهایی که از شهر جرجان صورت گرفته ثابت شده که این شهر از یک معماری و شهرسازی پیشرفته بهره مند بوده است.
از ویژگی های جالب این شهر، کانال فاضلاب سراسری بوده که این مسأله اهمیت فراوانی در بهداشت شهر داشته است. این کانال سرپوشیده، فاضلاب هر واحد مسکونی را از شهر خارج می کرده است. عمق کانال فاضلاب ۳ متر و عرض آن ۱ ‎/ ۸۰ متر بوده که با آجر و به صورت طاق گهواره ای ساخته شده است. همچنین واحدهای مسکونی دارای چاههای متعدد آب و آذوقه بوده و هر واحد مسکونی از کانال اصلی آب شهر مشروب می شد. «جاوید ایمانیان» ادامه می دهد از آثار با ارزش معماری شهر جرجان ساخت خیابان ها و گذرهای آجری است که با ویژگی های خاصی در شهر ایجاد شده. ساخت هریک از خیابانها که باتوجه به نیاز و اهمیت نقاط مختلف شهر صورت گرفته، تاکنون در کمتر شهرهای اسلامی دیده شده است. خیابان ها و گذرهای شهر جرجان طرح شبکه بندی داشته و از شمال به جنوب و از شرق به غرب امتداد یافته و تقریباً همه شهر را در برمی گرفته است که می توان آن را نهایت ذوق و استادی معماران و شهرسازان جرجان دانست. ایمانیان می افزاید: یکی از خیابان های کشف شده، خیابانی است که از دو نقطه شهر یعنی امامزاده یحیی (ع) شروع و به گرگان رود ختم می شده است. عرض آن ۱۰متر و طولش از شمال تا جنوب شهر است.
با کاوش این خیابان، حدود ۲۰۰ متر از طول آن آشکار شده است که بررسی ها نشان می دهد این خیابان در مجموع حدود ۲کیلومتر طول داشته و مربوط به ساخت و سازهای عهد سامانی است که به مرور زمان با بازسازی خیابان شکل آن تغییر یافته. به این ترتیب که از قسمت های میانی خیابان برای کانال آب استفاده می کردند و با تعریض خیابان آن را به صورت بلوار مانند درآوردند که به احتمال، آب این کانال به ساختمان های اطراف خیابان منتقل می شده است.

او ادامه می دهد خیابان دیگری هم از طرف شرق تا مقبره قابوس امتداد می یافته که این خیابان با آجر ساخته شده است و از نظر معماری قسمت های لبه خیابان کمی مرتفع تر از قسمت های میانی بوده تا به هنگام باران، آب های زائد از قسمت های مرکزی به خارج سرازیر شود. عرض این خیابان ۳ متر بوده است. کشف خیابان های یادشده به علاوه دیگر گذرها و کوچه های شهر نشان می دهد که شهر جرجان در قرون میانی اسلام یک نقشه شهرسازی پیشرفته داشته است. یکی دیگر از ویژگی های این شهر تاریخی، عبور گرگان رود از وسط شهر است، به این ترتیب شهر جرجان در دو سوی رودخانه واقع و به دو بخش نام های دهستان (شیعه نشین) و بکرآباد(سنی نشین) تقسیم شده بود که به وسیله پل های آجری به هم مرتبط بودند. ارگ که در قرون اسلامی دهستان نامیده می شده در قسمت مرکزی شهر واقع شده و شکلی ۶ ضلعی داشته است. بناهای مذهبی و همچنین کارگاه های صنعتی شهر در میان و اطراف ارگ متمرکز بوده است.
در خرابه ای شهر جرجان تپه های به نسبت مرتفعی وجود داشته که در کاوش های غیرمجاز یک قرن اخیر از بین رفته است. اما در یکی از این تپه ها آثار ساختمانی یک تالار ستوندار و کوره های آهنگری به دست آمده است. به نظر می رسد این کارگاه های صنعتی اغلب در جنب خیابان های اصلی شهر قرار داشته است. صنعت شیشه و سفال گری از معروف ترین صنایع شهر تاریخی جرجان است که نمونه هایی از آن هم اکنون در موزه های معروف داخلی و خارجی نگهداری می شود و یکی از بزرگترین گنجینه های یافت شده از شهرهای اسلامی زمان قدیم است. هرچند شهر تاریخی جرجان در حملات مغول به سال ۶۱۷ هجری قمری از بین رفت اما از خرابه های به جای مانده این شهر هنوز شکوه و عظمت آن آشکاراست و تنها نماد برجای مانده از این شهر تاریخی یعنی «برج گنبدقابوس» گواهی براین مدعاست.
از این رو شهر تاریخی جرجان یکی از پر ارزش ترین آثار برجای مانده از دوران اسلامی با شماره ۴۰ در فهرست آثار باستانی در سال ۱۳۱۷ به ثبت رسیده است. هم اکنون کار مطالعات پژوهشی این شهر باستانی را در سطح ملی، پایگاه پژوهشی شهر جرجان و گنبدقابوس انجام می دهد. برنامه هایی که این پایگاه در آینده اجرا خواهد کرد شامل اسکنرلیزر یا تهیه تصاویر سه بعدی از محل، ادامه کاوش های باستان شناسی برای شناخت بیشتر شهر، حفاظت از محوطه هایی که باستان شناسان آن را یافته اند و در نهایت ایجاد سایت موزه شهری است.
شهر تاریخی جرجان بیش از ۱۰۰۰ سال قبل دارای فاضلاب شهری، خیابان هایی با سنگفرش های منقش آجری و سیستم آبرسانی به خانه ها بوده است که از وجود طرح شهرسازی و نقشه برای ساخت آن خبر می دهد. آبگینه ها و سفال های ارزشمند به دست آمده از دفینه های شهر نیز گویای این مطلب است که این شهر یکی از مراکز صنعت آبگینه و سفال در دوره های بعد از اسلام یعنی سده های ۵ و ۶ هجری شمسی بوده است.

  تالاب های آلماگل ، آجی گل و آلاگل :
0a1ea271-c54f-483e-a3ca-3cbe15767fb4-150x150ulmagol-3-150x15031125141032584489880-300x225-150x150تالاب های سه گانه   “آجی گل ، آلاگل و آلماگل ”   با مساحت ۳۰۲۷ هکتار  به علت اینکه یکی از کانون های زاد آوری پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی بوده و مانند  تالاب بین المللی گمیشان   به علت داشتن ۴ معیار ،   ۱a – ,2a  ۳a  و  ۳c  در سال ۱۳۵۴  به عنوان  یک سایت  در فهرست کنوانسیون حفاظت از تالابها ( رامسر )  به ثبت رسیند. این تالاب  ها  به ترتیب  از نوعSs  (  مردابها ی شور ، لب شور ، آهکی ، فصلی / ادواری ) Ts  (مرداب ها و حوضچه های آب شیرین فصلی/ادواری )R   ( دریاچه های شور ، لب شور و آهکی فصلی /تناوبی ) P  ( دریاچه های آب شیرین فصلی /ادواری )  W  ( تالاب های با پوشش درختچه ای )  طبقه بندی شده اند .
این تالاب های سه گانه ،  همانگونه که اشاره شد ، در اراضی هموار ترکمن صحرا  و در محدوده تپه های شنی کم ارتفاع و اراضی شنی مسطح قرار گرفته اند. از نظر زمین ساختی نیز بستر طبیعی آنها  در منطقه ” پلایا ” است و  جزو مناطق آبگیر محسوب می شود که در شمال  تراس های لسی و آبرفتی دشت گرگان قرار دارد . رودخانه اترک و ریز آبه ها و سیلاب های آن  نقش قابل توجهی در تامین آب این تالاب ها دارند
از نظر  پوشش گیاهی  تفاوت هایی در این سه تالاب  بر اساس گزارش های سازمان حفاظت محیط زیست  وجود دارد از جمله  این که  در تالاب آلماگل تراکم پوشش گیاهی کمتر از تالاب آجی گل است . درتالاب آلماگل از گیاهان شناور در آب ،  تنها  ” بومادران آبی”  و از گیاهان بن در آب تنها ”  نی”  در بخشهای محدودی از تالاب رویش دارند . ولی  درتالاب آجی گل ”  بو مادران آبی”  بخش وسیعی از آنرا پوشانده و گیاه ” گوشاب شانه ای ”  نیز دیده شده واز گونه های گیاهی بن در آب ”  نی ” ، ” جگن ” و ” لویی”  مشاهده می شود  . به علاوه بستر همه این تالا ب ها لجنی و عمق لجن در تالاب آلماگل بیش از آجی گل است.
این تالاب ها از نظر موقعیت سیاسی در بخش ” داشلی برون شهرستان گنبد کاووس  در استان گلستان  قرار دارند .  مسیر  دسترسی به این تالاب ها  از شهر گرگان به سمت آق قلا و اینچه برون  است  .

سد گلستان :
untitledسد گلستان در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان گنبد کاووس قرار دارد. هدف از احداث آن توسعه اراضی ساحل راست گرگانرود با استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار در سطح ۵۶۰۰ هکتار خالص اراضی، کمک به بهبود اراضی فعلی شبکه آبیاری سد وشمگیر معادل ۹۲۰۰ هکتار و کنترل و مهار سیلاب‌های مخرب سالانه می‌باشد. سد از نوع خاکی همگن بوده که ارتفاع تاج سد از پی حداکثر ۲۵ متر، طول تاج سد ۱۳۵۰ متر، ضخامت در پی ۲۰۰ متر و حجم مخزن در تراز نرمال ۵۶ میلیون متر مکعب می‌باشد.

دریاچه مصنوعی :
qaboosnameh-8نخستین دریاچه مصنوعی گلستان واقع در گنبد کاووس پس از چهار سال از احداث به انوع پسابها و آلاینده ها آلوده شده است. این دریاچه که به مساحت پنج هکتار و گنجایش ۱۲۰ هزار مترمکعب آب در سال ۸۴ و در ورودی شهر گنبد کاووس احداث شد، اکنون به دلیل ورود انواع پسابها و آلاینده ها نیازمند تخلیه آب و لایروبی است.کدر بودن آب دریاچه، بوی نامطبوع ناشی از ورود انواع پسابهای مناطق حاشیه به این دریاچه، این مکان تفریحی و گردشگری شهرستان گنبد کاووس را از نظر زیست محیطی دچار مشکلاتی کرده است. این دریاچه که با هدف تلطیف هوای مناطق جنوب شرقی گنبد کاووس احداث شد اکنون خود از مشکلات زیست محیطی رنج می برد و در آرزوی زیباسازی و توجه است.دریاچه مصنوعی گنبد سال ۸۴ همزمان با هفته دولت با مساحت حدود ‪ ۵هکتار و با گنجایش ‪ ۱۲۰هزار مترمکعب آب طراحی و به بهره برداری رسیده است. مساحت اسکله این دریاچه دارای  ۸۵مترمربع و اسکلت آن نیز به صورت بتنی است و با توجه به موقعیت قرار گرفتن این دریاچه و جهت غالب باد به سمت شهر، این دریاچه می‌تواند در تلطیف هوا به ویژه در منطقه جنوب شرقی شهر نقش بسزایی داشته باشد.قرار گرفتن دریاچه در نزدیکی پارک شادی و حاشیه تفرجگاهی به مساحت ‪ ۱۳هکتار، جاذبه های این مکان تفریحی را افزایش داده است.متاسفانه در این دریاچه که اکنون به انواع آلودگیها دچار است، ماهی قزل آلا نیز پرورش داده می شود.آب دریاچه بسیار کدر است و بوی نامطبوع آن آزار دهنده است و ورود پسابها به این دریاچه تفریحی و گردشگری، مشکلات زیست محیطی را شدت بخشیده است

(تصاویر دریاچه مصنوعی)

مجموعه سوارکاری :
مجتمع سوارکاری گنبد کاووس در سال ۱۳۴۰ با اهداف مسابقه های کورس اسب دوانی و تولید و پرورش اسب های نژاده ترکمن پایه گذاری گردید. پس از انقلاب مجموعه با تصویب شورای انقلاب به سازمان تربیت بدنی واگذار گردید و اکنون به مدت سه سال است که مجتمع با همگی اموال منقول و غیر منقول به شرکت تجهیز و نگهداری اماکن ورزشی سازمان تربیت بدنی واگذار گردید واز سوی دیگر فدراسیون سوار کاری مجموعه را برای مدت نامعلومی از شرکت تجهیز اجاره نموده است.
این مجموعه دارای ۱۲۰ هکتار زمین کشاورزی، پارکینگ، فضای سبز، پیست اسبدوانی به مساحت تقریبی ۳۰ هکتار، سوئیت، ویلا، استبل (اصطبل) زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات واستخر شنامی باشد. مسابقه های اسبدوانی در فصل های بهار و پاییز برگزار می شودو دوستداران ِ بسیاری را از گوشه و کنار کشور به خود جذب می کند.مسابقه های اسبدوانی به جز گنبد کاووس در شهرهای تهران، مشهد، کردستان وبندر ترکمن برگزار می گردد.

دیوار تاریخی گرگان :
divarbozorg-150x150این دیوار دفاعی با نام‌های سد اسکندر، سد انوشیروان، سد فیروز، و قزل‌آلان (مار سرخ) در طی دوره‌‌های مختلف شهرت یافت. دیوار دفاعی گرگان از شرق دریای خزر در ناحیه گمیشان شروع و پس از گذر از شمال آق‌قلا و گنبدکاووس به طرف شرق ادامه داشته و در کوه‌های پیش‌کمر، پایان می‌یابد. طول این دیوار ۱۵۵ کیلومتر است. در حال حاضر، دیوار در فواصل و مسیرهای مختلف، بین ۲ الی ۵ متر ارتفاع دارد و عرض دیوار حدود ۱۰ متر است. در فواصل مختلف قلعه‌هایی در سمت جنوب دیوار ساخته شده است. در بررسی‌های هیئت باستان‌شناسی ۳۰ قلعه شناسایی شده که به نظر می‌رسد در مجموع ۴۰ قلعه بوده است. قلعه‌ها اندازه‌های متفاوت داشته که کوچک‌ترین آن‌ها ۱۲۰×۱۲۰ متر و بزرگ‌ترین آن‌ها ۲۰۰×۲۸۰ متر می‌باشند. در قسمت شمالی دیوار خندقی قرار گرفته که بیشتر در قسمت میانی دیوار مشهود است. در مورد زمان ساخت دیوار نظرات مختلفی وجود دارد؛ ولی طبق تحقیقات انجام شده و به دلایل متعدد به‌نظر می‌رسد که بنیاد این دیوار در زمان اشکانیان هم‌زمان با حکمرانی مهرداد دوم (۱۲۴-۸۷ قبل از میلاد) شکل گرفته باشد و بازسازی و تعمیر آن در دوره ساسانیان انجام شده باشد. به خصوص این که هجوم قبایلی همچون سکاها به شمال شرق ایران در دوره اشکانی به‌خصوص زمان مهرداد سوم آغاز شد و این دیوار می‌توانست جهت دفاع در مقابل هجوم آن‌ها باشد.
در حال حاضر دیوار دفاعی گرگان به‌صورت یک رشته تپه کوتاه و ممتد در منطقه خودنمایی می‌کند و هرگونه ساخت و ساز در پیرامون آن ممنوع است.

بازارچه مرزی اینچه برون :
یکی از نقاط دیدنی گنبد کاووس و ترکمن صحرا بازار چه مرزی اینچه برون است . این بازار در پی گشایش مرز پل گدرالوم و تردد مسافران از این نقطه به ترکمنستان به صورت غیر رسمی فعال شد .
مطابق توافقنامه همکاری تجاری دو کشور زمینه تشکیل بازارچه فعلی میسر گردید . بدین ترتیب بسیاری از لوازم صوتی ، بهداشتی البسه و سایر موارد از ترکمنستان وارد و یا به آن طرف صادر گردید .

پرینت پرینت

نظر دهید

آدرس ایمیلتان منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده اند.

*

بازگشت به بالا