صفحه اصلی / اخبار روز / برآیند ولنگاری فرهنگی، فرهنگ ولنگاری است
یادداشت/

برآیند ولنگاری فرهنگی، فرهنگ ولنگاری است

1350621

حقیقت غیر قابل انکار این است که ولنگاری فرهنگی در جامعه  پایه های نظام را تهدید می کند زیرا ترویج و تولیدات فرهنگی با رویکرد لاابالیگری، سبب فرهنگ ولنگاری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی قابوس نامه، واژه «ولنگاری»  که در لغت نامه مرحوم دهخدا اینگونه معنی شده: [ وِ ل ِ ] (حامص مرکب ) حالت و عمل ولنگار. لاابالیگری . سهل انگاری.لاابالیگری فرهنگی واژه نوینی است که دقیقا در مقابل واژه تعهد و پایبندی فرهنگی معنی می شود.
پدیده ی شوم لاابالیگری بعد از دفاع مقدس در سطوح و حوزات گوناگون رخ نمود.
از سالهای اول پیروزی اقتصاد، سیاست و فرهنگ بشدت تحت ناثیر معارف ناب اسلامی بود. و جامعه در لایحه های مختلف با فرهنگ دینی عجین بود.
تکلیف گرایی، مسئولیت پذیری ، مراقبت عقل و فطرت؛ در میان همه اقشار مردم و در همه صنوف از اصناف اجتماعی نمود بیشتری داشت.
شاخص مشخص ارزشیابی آحاد جامعه با میزان داشته ها و پایبندی فرهنگی قابل سنجش بود.
مهمترین علت گرایش جامعه به فرهنگ ارزشی توجه به الگوهایی بود که نقش فرهنگی خود را به شایسته ایفا می کردند. و از علت العلل ولنگاری در جامعه تغییر در الگوها بوده است که صد البته نقش رسانه ها بالاخص رسانه ملی در این مقوله قابل انکار نیست.
ما بدنبال مقصر نیستم ، زیرا مقصران هم بدنبال مقصر دیگر هستند و آنها نیز هم نوا با دیگران این ولنگاری را آسیب شناسی می کنند .
مقصر هر دستگاه و یا سازمانی که باشد؛ نتیجه ولنگاری خطری است که دامان جامعه را خواهد گرفت.
مع الاسف اصالت فرهنگ دینی در یک مقطع با هجمه ناجوانمردانه فرهنگ سازان غربزده در نظام اسلامی مواجه شد. دستگاه فرهنگی کشور، رییس دولت و بخش عمده ای از دولتمردان از تعهد به فرهنگ دینی تبری جستند و تولیدات حوزه فرهنگ در مرکز خط مشی گذار فرهنگی علیه فرهنگ و در مسیر اباحه گری، تساهل و تسامح و در یک کلام ولنگاری فرهنگی ماموریت پیدا کرده بود و “فرهنگ فرنگی” جای فرهنگ نبوی و علوی در حال توسعه بود. همان روال در فرهنگ سازان مطبوع ادامه یافت و تافته جدابافته از نظام و دولت دینی کار خود را انجام می داد و هنوز نیز در برخی از فرهنگ سازان استمرار دارد.
البته از سرعت ابزار و وسایل انتقال فرهنگ ها در ماهواره ، اینترنت و صفحات مجازی در سالهای اخیر نباید غافل بود و آنرا انکار کرد. اما اگر دستگاههای فرهنگی ماموریت خود را انجام می دادند و زبان انتقال فرهنگ دینی را در جامعه منتشر نمایند ماهواره، اینترنت و شبکه های مجازی در خدمت اخلاق و اعتقاد قرار می گرفت، نه اینکه اقدام نامقدس سبب شود که امام جامعه دینی وضعیت فرهنگی جامعه را به مرحله ولنگاری تعبیر فرمایند.
حقیقت غیر قابل انکار ولنگاری فرهنگی در جامعه، پایه های نظام را تهدید می کند زیرا ترویج و تولیدات فرهنگی با رویکرد لاابالیگری، سبب فرهنگ ولنگاری است.
بی حجابی، ربا ، کم کاری، خیانت در امانت ، تعدی و تجاوز به حقوق عمومی، دست اندازی به بیت المال و … همه و همه ناشی از ولنگاری فرهنگی است که ولنگاری محسوب میشوند و متاسفانه مواردی از این دست به فرهنگ تبدیل شده است.
اگرچه مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان به این مهم اشاره فرمودند تا مجلس سورای اسلامی برای میان مدت و دراز مدت بدان همت گمارند اما یکی از بسترهای قابل اعتنا در مبارزه با ولنگاری فرهنگی ایام خاص همچون ماه مبارک رمضان است که براساس پژوهشهای میدانی و آمار موجود ولنگاری های به حداقل میرسد. لذا دستگاههای فرهنگی بایستی از این فرصت های بی مانند برای دفع تهدیدها قیام کنند.
استمرار روحیه فرهنگ دینی بجا مانده از ماه مبارک رمضان و محصول معنوی در این ماه، بالاخص لیالی قدر می تواند ولنگاری فرهنگی را به تعهد فرهنگی مبدل سازد و در این گونه از ایام می توان ریشه فرهنگ ولنگاری را خشک ساخت و جامعه را به فرهنگ نبوی و علوی پیوند زد و به نابودی فرنگ و هدم تولیدات (فرنگ پسند) اهتمام ورزید و این همان خواستگاه امام المسلمین و ولی امر مسلمین جهان اسلام و تشیع است.

احمدرضا احمدی

عضو هیئت علمی دانشگاه

انتهای پیام/

پرینت پرینت

نظر دهید

آدرس ایمیلتان منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده اند.

*

بازگشت به بالا