صفحه اصلی / اخبار شهرستان / تولید گندم در شهرستان گنبدکاووس ۶۷ درصد افزایش یافت
به گزارش پایگاه خبری قابوس نامه

تولید گندم در شهرستان گنبدکاووس ۶۷ درصد افزایش یافت

زز

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس از افزایش ۶۷درصدی تولید گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: تولید امسال گندم در شهرستان گنبدکاوس از مرز ۳۲۵ هزار تن فراتر رفت.
[تولید گندم در شهرستان گنبدکاووس ۶۷ درصد افزایش یافت]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی قابوس نامه غلامعلی نورا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال گذشته از ۱۲۱ هزار و ۷۴۵ هکتار زمین های زیر کشت گندم ۱۹۵ هزار و ۶۲ تن محصول برداشت شد که امسال این رقم ۳۲۵ هزار و ۱۹تن محصول گندم از ۱۴۳ هزار و ۷۶۸ هکتار است که مقدار ۱۸هزار هکتار آن جزو اراضی کم بازده محسوب می شود که در سال زراعی جاری به دلیل بارندگی های بموقع و شرایط آب و هوایی مساعد به زیر کشت گندم رفته بود.
وی با اشاره به تداوم خرید محصول گندم از کشاورزان گفت: تاکنون ۳۱۸ هزار و ۳۴۸ تن گندم خوراکی از کشاورزان توسط مراکز خرید داخل و خارج شهرستان و نیز مقدار شش هزار و ۶۷۱ تن گندم بذری از کشاورزان خریداری شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس در خصوص دلایل افزایش عملکرد محصول گندم امسال گفت: بارندگی خوب و پراکنش مناسب آن، ارائه توصیه های کارشناسی در خصوص کشت بموقع و رعایت تاریخ کشت از سوی کشاورزان، تامین و توزیع کودهای شیمیایی مورد نیاز کشاورزان، مبارزه بموقع با آفات، بیماری ها و علف های هرز و نظارت و حضور مستمر کارشناسان در عرصه از جمله دلایل افزایش عملکرد تولید گندم در سالجاری محسوب می شود.
وی در خصوص عملکرد تولید جو در سالجاری نیز گفت: امسال ۳۵ هزار هکتار از زمین های گنبدکاووس به کشت این محصول اختصاص یافت و از زمان آغاز خرید این محصول تاکنون بیش از ۷۰ هزار تن توسط مراکز خرید داخل و خارج از شهرستان از کشاورزان خریداری شده است که در مقایسه با تولید ۳۵ هزار و ۱۶۸ تنی سال گذشته، گویای افزایش تولید دو برابری این محصول است.
نورا در خصوص کشت دانه روغنی کلزا نیز گفت: سال گذشته از سطح ۹۵۰ هکتار از زمین های زیر کشت این محصول یک هزار و ۲۳۵ تن کلزا برداشت شد که امسال این مقدار به دو هزار و ۹۹۰ تن از سطح یک هزار و ۶۲۵ هکتار رسید.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس خاطر نشان کرد: محصولات پاییزه ( گندم ، جو و کلزا) در سال زراعی جاری باردهی خوبی در شهرستان گنبدکاووس داشت که شرایط مناسب آب و هوایی و بارندگی های خوب و بموقع در مراحل کاشت و داشت از دلایل عمده آن محسوب می شوند.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۲۵ هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است و با داشتن بیش از ۱۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از قطب های تولید محصولات کشاورزی در استان گلستان محسوب می شود.

پرینت پرینت

نظر دهید

آدرس ایمیلتان منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده اند.

*

بازگشت به بالا