صفحه اصلی / اخبار روز / جشن شکرگزاری برداشت گندم در گنبدکاووس
برای اولین بار درگلستان برگزار شد؛

جشن شکرگزاری برداشت گندم در گنبدکاووس

1 (14)

جشن شکرگزاری برداشت گندم با حضور مسئولین کشوری و استانی؛ برای اولین بار در استان گلستان ، در گنبدکاووس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی قابوس نامه، امسال به برکت بارندگی های مستمر و خوب، میزان برداشت محصولات به ویژه گندم  بالا بوده است و به همین مناسبت اهالی کاشت، داشت و برداشت به شکرانه و برکت این نعمت، جشنی در مجموعه سوارکاری گنبدکاووس ترتیب دادند.

کشت گندم در دل گنبدکاووس از دیرباز آوازه بلندی داشته است و این شهرستان از همان قدیم گندم و آردمردم استان و بخش های دیگری از کشور را تامین می کرد. حال فرماندار ویژه گنبد در پیش بینی که از میزان برداشت گندم در شهرستان دارد، امید دارد گنبدکاووس جز اولین شهرستان در بخش تولید گندم در کشور شود.

1 (8)

گنبدکاووس بیش از ۱۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد و قطبی در کشاورزی کشور محسوب می شود.

۷۶ هزار هکتار از اراضی این شهرستان آبی ، ۸۴ هزار هکتار دیم و بیش از سه هزار هکتار باغ است و شرایط آب و هوایی مساعد سال زراعی جاری و بارش های بموقع در زمان داشت محصولات پاییزه ( گندم، جو و کلزا) زمینه افزایش تولید این محصولات را فراهم کرده است.

1 (4)

فرماندار ویژه گنبدکاووس با بیان این مطلب، در این آئین شکرگزاری همچنین افزود:  سال گذشته از ۱۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۷۶ هزار هکتار آن آبی و ۸۴ هزار هکتار آن دیم بوده است،که از این میزان۶۸۲ هزار تن محصولات کشاورزی در شهرستان، برداشت شد.

1 (1)

محمد حمیدی با اشاره به اینکه درسال ۹۵ برداشتِ ۸۴۹ هزار تن محصولات کشاورزی پیش بینی می شود، ادامه داد: امسال  برداشت ۶۸۰ هزار تن از محصولات زراعی ،۹ هزار تن محصولات باغی، ۱۶۰ هزار تن مربوط به آبزیان و دامپروری پیش بینی می شود که در مجموع با افزایش  ۱۶۶هزار و ۵۰۰ تنی تولید محصولات روبرو خواهیم بود.

1 (3)

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های بخش کشاورزی در گنبدکاووس که نگاه ویژه مسئولین به این شهرستان را می طلبد، اظهار کرد: پرونده پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی آماده دریافت تسهیلات آبیاری تحت فشار می باشد که نیاز به نگاه ویژه مسئولین بالاخص در زمینه افزایش تسهیلات و اعتبارات برای گسترش و توسعه آبیاری است.

1 (7)

حمیدی با اشاره به ضرورت احداث یک سردخانه درخور شهرستان گنبدکاووس، بیان کرد: افزایش تبدیل اراضی زراعی به باغی و کاهش استفاده از آب یکی از پروژه های رو به رشد شهرستان است که در این راستا تسریع در مطالعات احداث سد چایلی در منطقه مرزی گنبدکاووس ضرورت دارد.

 فرماندار ویژه گنبدکاووس در ادامه مناطق شمالی گنبدکاووس را کانون آفت ملخ معرفی می کرد و بر ضرورت راه اندازی پایگاه مبارزه با ملخ در این شهرستان تاکید کرد.

1 (13)

انتهای پیام/

پرینت پرینت

نظر دهید

آدرس ایمیلتان منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده اند.

*

بازگشت به بالا