صفحه اصلی / اخبار روز / فردا ، بازدید از گنبد قابوس رایگان است
به مناسبت سالروز ثبت گنبد قابوس در فهرست میراث جهانی ؛

فردا ، بازدید از گنبد قابوس رایگان است

image295240مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس گفت: به مناسبت نکوداشت روز ثبت گنبد قابوس در میراث جهانی ؛پانزدهمین اثر ایرانی در فهرست میراث جهانی بازدید از گنبد قابوس رایگان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی قابوس نامه به نقل از گلستان ما ؛ جبرییل نوکنده با اعلام این مطلب افزود: ضمن بازدید رایگان از این بنای ارزشمند جهانی، درراستای خدمات رسانی به بازدیدکنندگان، راهنمایان بنای تاریخی گنبد قابوس در این روز افزایش می یابد.

وی درادامه تصریح نمود: بنای گنبد قابوس در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ خورشیدی برابر ۶ ژانویه ۱۹۳۲ به شماره ۸۶ در فهرست آثار ملی و در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۱ خورشیدی برابر با ۳۰ جولای ۲۰۱۲ میلادی به شماره ۱۳۹۸ در فهرست میراث جهانی در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر سن پترزبورگ روسیه به ثبت رسیده است.

نوکنده اذعان داشت: از شش معیار برای ثبت آثار میراث فرهنگی در فهرست میراث جهانی ،گنبد قابوس دارای چهار معیار ارزش های برجسته جهانی بوده است.

وی این معیارها را برشمرد و گفت: گنبد قابوس به سبب ویژگی های کالبدی و زیبایی شناختی خاص آن، یک شاهکار و دستاورد برجسته معماری آجری اوایل اسلام است. گنبد رک گنبد قابوس به عنوان نمونه آغازین (پیش زمینه ای) برای توسعه برج آرامگاه ها در ایران، آناتولی و آسیای مرکزی حائز اهمیت است و تبادلات فرهنگی- معماری بین کوچروهای آسیای مرکزی و تمدن ایران باستان را نشان می دهد.

نوکنده ادامه داد: از دیگر معیارها این که گنبد قابوس شاهدی استثنایی از قدرت و کیفیت تمدن زیاریان است که در قرون ۱۰ و ۱۱ میلادی بر بخش عمده ای از منطقه ( شمال ایران ) حکمرانی می کردند. ساخت بنایی برای امیری که ادیب نیز بوده است، سنتی فرهنگی- منطقه ای برای بنای مقبره های یادمانی برای اهل قلم را بنیاد می گذارد.

وی درپایان به آخرین معیار اشاره داشت و افزود: این بنای یادمانی، نمونه ای برجسته از یک برج یادبود دوره ی اسلامی است که طراحی سازه ی بدیع آن ،نمایشگر پیشرفت بی نظیر ریاضیات و علوم در جهان اسلام در آغاز هزاره اول میلادی است.

گنبد قابوس بن وشمگیر بلند‌ترین گنبد آجری دنیا و یکی از آثار ارزشمند معماری در دوره اسلامی است. این بنای تاریخی در سده چهارم هجری قمری که هم اکنون در مرکز شهر گنبدکاووس و بر فراز تپه‌ای بزرگ قرار دارد به دستور شمس المعالی قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در سال ۳۹۷ هجری (۱۰۰۷- ۱۰۰۶ میلادی) ساخته شده است.

ارتفاع ساختمان برج قابوس ۵۵ متر با احتساب بلندی تپه ۱۵متری پای بست ان به ۷۰ متر می‌رسد. این بنا با نقشه ستاره‌ای شکل و گنبد مخروطی به ارتفاع ۱۸ متر است و بر روی بدن ان ۱۰ ترک دارد و راس هر ترک نیز ۶۰/۱ متر و قاعده آن نیز ۴/۱ متر از هم فاصله دارد و محیط اصلی گنبد نیز ۳۰ متر است.

انتهای پیام/پ

پرینت پرینت

نظر دهید

آدرس ایمیلتان منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده اند.

*

بازگشت به بالا